Zmiana czasu – czy jest potrzebna?
Każdego roku wiosną i jesienią przestawia się godziny na zegarach. Wynika to ze zmiany czasu zimowego na letni i odwrotnie – czasu letniego na zimowy. Zabieg ten podyktowany jest tym, by efektywniej wykorzystać światło dzienne, a człowiek mógł z niego korzystać dłużej. Czy jest to potrzebne? Co daje taki zabieg?
Kto wymyślił zmianę czasu?
Pomysłodawcą przestawiania czasu dwa razy w roku był jeden z twórców niepodległości Stanów Zjednoczonych – mąż stanu Benjamin Franklin. Jednak była to tylko jego sugestia o wykorzystywaniu mniejszej ilości świec w tamtym okresie. W 1907 roku podobną teorię wysunął William Willett, opierając ją na chęci zaoszczędzenia na oświetleniu. Mimo to rząd brytyjski nie poparł tego pomysłu. Zmianę czasu wprowadzono dopiero kilka lat później w czasie I wojny światowej w Niemczech. Kolejno za tym krajem poszli Brytyjczycy, Amerykanie i Rosjanie, a następnie inne narodowości.
Wady przestawiania wskazówek zegarka
Obecnie czas zmienia ok. 70 państw na świecie. Z pewnością na przestrzeni wieku zaoszczędzono pewną ilość energii elektrycznej, jednak współczesna dostępność technologii i zwiększona liczba jej użytkowników sprawia, że zużyta energia nie jest już zależna od kwestii przestawiania zegarków. Tym samym z roku na rok poszczególne kraje decydują się zostawić jeden czas. Większość mieszkańców Unii Europejskiej twierdzi, że co półroczne przesuwanie wskazówek czasomierzy jest uciążliwe. Komisja Europejska pracuje nad projektem związanym z odejściem od tego przymusu. Jednak w najbliższych latach nie zanosi się na zmiany w tej kwestii.
O ile kiedyś koncepcja ta miała jakiś sens, o tyle aktualnie zmiany czasu przynoszą dużo szkód. Wpływają przede wszystkim na organizm człowieka, jego zegar biologiczny, nastrój i koncentrację. Taki stan może trwać nawet kilka dni i oddziałuje na efektywność w pracy. Ponadto może być przyczyną nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych sytuacji. Poza tym dwa razy w roku zmienia się organizacja i sposób funkcjonowania wielu instytucji. Powtarzają się problemy z opóźnieniami samolotów czy zastojami pociągów itp.
Zegarki OMEGA – funkcjonalne i piękne czasomierze
Czas będzie zawsze towarzyszył ludziom. Bez względu na to, czy przesuwa się wskazówki zegarka, czy nie, warto mieć przy sobie czasomierz, który będzie się nie tylko pięknie prezentował, lecz również miał funkcje, ułatwiające codzienne jego użytkowanie, takie jak np. datownik czy wodoodporność. Z pewnością takie cechy posiadają zegarki OMEGA, dlatego warto przyjrzeć się tym klasycznym szwajcarskim wyrobom z bliska.