Zapalenie oskrzeli poważnym zagrożeniem dla zdrowia
Dzisiaj infekcje to chleb powszedni. Zwłaszcza że okres zimowy sprzyja chorobie, przez co często łapie nam przeziębienie oraz inne niegroźne dolegliwości. Oczywiście czasem ciężko jest rozpoznać poważniejszą chorobę, ponieważ objawy są raczej mało widoczne. Przeziębienie, gorączka, chrypka to wszystko może być zwiastunem zapalenia oskrzeli.
Zapalenie oskrzeli to poważna choroba wirusowa, która w niektórych przypadkach jest także wywoływana przez bakterie. Zapalenie oskrzeli może wystąpić w organizmie człowieka, jako powikłanie po przeziębieniu.
Objawy ostrzegają nas
W przypadku zapalenia oskrzeli warto zwrócić uwagę na objawy. Kaszel suchy, przy tym bardzo uciążliwy może być znakiem, że zachorowaliśmy właśnie na zapalenie oskrzeli. Oprócz tego typowym objawem zapalenia oskrzeli jest utrzymująca się gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, bóle mięśni.
W tym wypadku nie ma jeszcze podstaw żeby twierdzić, że mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli, ponieważ równie dobrze może być to tylko niegroźna infekcja. Chorobę możemy poznać po tym, gdy pojawia się charakterystyczny świszczący oddech, odczuwamy duszność oraz bóle w klatce piersiowej, co jest zauważalne zwłaszcza przy wdechu.
Takie objawy z pewnością wymagają już konsultacji z lekarzem i warto to zrobić jak najszybciej. Jeśli tego typu symptomy trwają o wiele dłużej niż tydzień to jest to znak, że to coś poważniejszego. Przy typowych objawach zapalenia oskrzeli może pojawić się gorączka, która potrafi utrzymywać się nawet kilka dni.
Zapalenie oskrzeli może mieć różną postać
Z reguły zapalenie oskrzeli możemy podzielić na trzy rodzaje zachorowania. Ostre, czyli jedno z najłatwiejszych w leczeniu, ponieważ jest to niegroźna infekcja spowodowana przez wirusy, która mija już po kilku dniach. Tego typu zapalenie oskrzeli, najczęściej występuje jesienią, a zarazić się nie trudno, ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową. Ostre zapalenie oskrzeli to już nieco bardziej poważna sprawa, ponieważ choroba może utrzymywać się nawet do ośmiu tygodni.
Najcięższa postać choroby to zapalenie oskrzeli w stopniu przewlekłym. W tym wypadku zapalenie może być powiązane z inną chorobą, na przykład astmą, czy nawet zapaleniem zatok. W grupie wyższego ryzyka zachorowania na tego typu odmianę zapalenia oskrzeli są palacze także ci bierni, ponieważ czynnikiem powodującym zachorowanie są utrzymujące się niekorzystne warunki środowiskowe.
Tego typu rodzaj choroby może mieć również podłoże genetyczne. Musimy więc być bardzo ostrożni, ponieważ z zapaleniem oskrzeli nie ma żartów. Jeśli nie podejmiemy leczenia, to stan zapalny przeniesie się na płuca powodując ich zapalenie, a to już sytuacja zagrażająca życiu.
Jak leczyć chorobę?
W przypadku zapalenia oskrzeli wystarczy nam wizyta u lekarza. Nie ma konieczności robienia dodatkowych badań, ponieważ dobry lekarz z łatwością rozpozna chorobę. Nie należy też ustalać przyczyn choroby, ponieważ w ostateczności leczenie jest takie samo, niezależnie czy zapalenie wywołały wirusy, czy bakterie. W niektórych wypadkach wymaga się gruntownego prześwietlenia płuc, ale lekarz zleca je dopiero wtedy, gdy podejrzewane jest zapalenie płuc.
W momencie leczenia wymaga się siedzenia w domu i wypoczynku do chwili, kiedy objawy choroby nie ustąpią samoczynnie. W momencie wystąpienia gorączki można podawać różne leki na ból głowy. Musimy również pić dużo wody to najlepsze lekarstwo na walkę z gorączką. Uwaga- przy ostrym zapaleniu nie podaje się żadnych antybiotyków. Pamiętajmy, że na flegmę dobrze jest zastosować syrop wykrztuśny, który ułatwia jednocześnie oddychanie.