Sposoby na uchronienie majątku przed podziałem rozwodowym
Rozwód to moment, gdy zamykamy pewien etap w naszym życiu. Jest on o tyle trudny, że chociaż drogi ze współmałżonkiem się rozeszły to nadal wiele kwestii nas ze sobą łączy. Wśród nich są również kwestie finansowe takiej jak: wspólne mieszkanie, wspólna działka budowlana, samochód, wspólny kredyt itd.
Im więcej majątku zgromadziliśmy wspólnie, tym trudniejszy staje się jego podział, z tego powodu istotne jest dobranie odpowiedniego adwokata, który będzie nas wspierał.
Wspólny majątek
Małżeński majątek można podzielić na trzy grupy:
-osobisty majątek żony;
-osobisty majątek męża;
-wspólny majątek małżeństwa
Do wspólnego majątku zalicza się wszystko, co oboje partnerów pozyskało po zawarciu związku w tym: pensja, zarobki z innych działalności, zakupione przedmioty etc. Osobisty majątek stanowią dobra nabyte przed ślubem i otrzymane na drodze darowizn, chociaż i w tym przypadku zdarzają się wyjątki.
Zasady podziału majątku
Podział majątku możliwy jest dopiero po zakończeniu istnienia wspólności majątkowej, a więc przy orzeczeniu rozwodu. Małżonkowie często chcą, by w samym postępowaniu rozwodowym zostały uregulowane kwestie odnoszące się do majątku, jednak dzieje się to rzadko i tylko wtedy gdy sąd uzna, że przeprowadzenie tego podziału nie opóźni samego postępowania. Taki podział możliwy jest tylko w przypadku porozumienia między małżonkami przed samym postępowaniem rozwodowym.
Jeśli współmałżonkowie nie wykazują porozumienia w kwestii podziału, sąd pozostawia wniosek bez rozpoznania. Wszczęcie procedur mających na celu podział majątku możliwy jest dopiero po rozwodzie, należy jednak przeprowadzić go jak najszybciej, gdyż w przeciwnym wypadku przedłużamy już i tak długotrwały proces.
Warto pamiętać, że samo postępowanie w sprawie podziału majątku jest nieprocesowe, wszczyna się je na wniosek i rozpatrywane jest przez Sąd Rejonowy. We wniosku również nakreślamy sposób, w który ma przebiegać sam podział. Z uwagi na poziom skomplikowania kwestii podziałowych zwrócić się należy do osoby specjalizującej się w tego typu postępowaniach, jak choćby ta kancelaria: http://kancelaria-gizinski.com/rozwody/.
O czym należy pamiętać
Szykując się do wszczęcia postępowania o podział majątku, warto mieć na uwadze następujące kwestie: to małżonkowie odpowiedzialni są za oszacowanie wartości majątku oraz zgromadzenie niezbędnej dokumentacji. Zaliczają się do niej: wyliczenia składników majątku, określenia komu są należne, dołączenia aktów notarialnych, odpisów z ksiąg wieczystych, kopie dowodów rejestracyjnych pojazdów itd.
W przypadku zajmowania wspólnego lokum to sąd, w ramach procesu rozwodowego, winien określić sposób korzystanie ze wspólnego lokum — przy czym nie jest to element podziału majątkowego (!), gdyż dotyczy jedynie ze wspólnego korzystania.
W przypadku dóbr nabytych na drodze kredytu np. mieszkania, postanowienia sądu nie wpływają na zmianę treści umowy z bankiem — innymi słowy, jeśli sąd przydzieli mieszkanie jednemu ze współmałżonków, to bank może dochodzić spłaty kredytu u każdego z kredytobiorców.
Majątek zgromadzony na otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnym są dobrem wspólnym, choć jak zauważono miastach takich jak m.in. Warszawa, często jest to pomijane w postępowaniu.
w przypadku dóbr, które były nabyte do użytku osobistego tylko jednej strony, napotykamy szereg trudności w określeniu ich przydziału. Głównym elementem decydującym jest wartość tegoż przedmiotu oraz to, czy użytek miał charakter osobisty, np. w przypadku samochodu, nawet jeśli jeden ze współmałżonków nie ma prawa jazdy, powinien on być traktowany jako element majątku wspólnego.
Orzeczenie o winie małżonka
Często rozwód wiąże się z koniecznością ustalenia, który małżonek odpowiedzialny jest za rozpad związku. Podział majątku utrudniony jest zwłaszcza w momencie, gdy małżeństwo było przez wiele lat, w których trakcie zgromadzono majątek o znacznej wartości.
W efekcie braku zgody przed wszczęciem postępowania sam proces jest długotrwały i warto pamiętać, aby zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej — dzięki temu uzyskamy możliwość nabywania dóbr, które nie będą podlegać wspólności majątkowej i które zostaną pominięte w trakcie postępowania.
Jak zatem widać, najlepszym rozwiązaniem jest, aby wniosek o podział majątku wnieść po zakończonym postępowaniu rozwodowym. Dzięki temu każdy z małżonków będzie mógł podejmować samodzielne kroki, które nie będą miały już wpływu na wspólny majątek. W każdym z tych przypadków warto zwrócić się do adwokatów rozwodowych, którzy pomogą przejść przez całe postępowanie.