Piwnica czy strych? Dylematy przy projektach domów
Etap projektowania domu to istotny moment, wymagający przemyślenia własnych potrzeb oraz oczekiwań względem każdego z pomieszczeń. Gruntowne przeanalizowanie swoich wymagań umożliwi bowiem dostosowanie rozkładu budynku oraz wszystkich jego elementów do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Jednym z dylematów, które pojawiają się podczas projektowania domu jest wybór pomiędzy strychem a piwnicą. Poniżej przedstawiono krótkie zestawienie mocnych i słabych stron każdego z tych pomieszczeń, co może okazać się pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.
Piwnica – dodatkowa przestrzeń pod ziemią
Piwnica jako dodatkowe miejsce do magazynowania nieużywanych sprzętów oraz narzędzi, jak również przetworów na zimę może okazać się potrzebnym pomieszczeniem. Jednak jej wybudowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, o którym należy pamiętać.
W obszarach, gdzie poziom wód gruntownych jest stosunkowo wysoki, można spodziewać się, że podczas obfitych deszczów piwnica zostanie zalana – podobna sytuacja przyniesie właścicielom straty materialne, mogąc naruszyć stabilność budynku.
Projekty domów uwzględniające wyodrębnienie piwnicy są stosunkowo droższe w realizacji – budowa piwnicy może pochłonąć nawet dwadzieścia procent całej inwestycji budowlanej. Aspekt finansowy przemawia więc przeciw organizowaniu przestrzeni podziemnej.
W przypadku, gdy projektowany dom ma być ogrzewany węglem, piwnica wydaje się jednak niezbędna – przechowywanie opału w wygodny i praktyczny sposób odbywa się właśnie w piwnicy. Warto jednak zaznaczyć, że w nowocześnie projektowanych budynkach ogrzewanie węglowe jest wybierane znacznie rzadziej, ustępując gazowym systemom grzewczym. Piec gazowy nie wymaga składowania opału, a do jego zamontowania niekonieczna jest duża przestrzeń pod ziemią – optymalna będzie niewielka kotłownia na parterowym poziomie budynku.
Architektura budynku uwzględnia nieraz stworzenie podpiwniczenia w innych celach – wyodrębnienie pomieszczenia podziemnego na garaż to kusząca propozycja, umożliwiająca zaoszczędzenie przestrzeni na podwórku. Jednak garaż pod ziemią wymaga utworzenia podjazdu, a kwestia ryzyka zalania samochodu stojącego w garażu podczas ulewnych deszczy wydaje się zniechęcająca.
Piwnica może także zostać przeznaczona na pralnię – ustawienie sprzętów do prania i suszenia w pomieszczeniu podziemnym umożliwia swobodną aranżację łazienki, która zyskuje na wolnej przestrzeni.
Piwnica to także adekwatne miejsce na domową siłownię lub warsztat.
Strych – zalety i wady nieużytkowych poddaszy
Plany domów, w których poddasze nie zostaje zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, umożliwiają utworzenie strychu, który cechuje się wieloma atutami w odniesieniu do codziennego użytkowania domu.
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć jego funkcję buforową – w lecie ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń od dachu, z kolei zimą niweluje ryzyko ich wychładzania. Ponadto sprzyja wentylacji więźby dachowej oraz umożliwia wczesne wykrycie wad i usterek, powstałych w dachu oraz szybkie załatanie nieszczelności.
Strych, podobnie jak piwnica może służyć jako pomieszczenie do magazynowania nieużywanych, starych lub sezonowych przedmiotów. Korzystanie z niego może okazać się mało wygodne – konieczność wspinania się po drabince lub niejednokrotnie wąskich schodach może wydawać się uciążliwa, podobnie jak przemieszczanie się w nisko zadaszonym pomieszczeniu. Jednak pod względem pełnienia funkcji magazynowej strych sprawdza się całkiem dobrze.
Analizując wspomniane powyżej aspekty pomieszczeń użytkowych, jakimi są strych oraz piwnica można zauważyć różnorodność mocnych i słabych stron obydwu rozwiązań – w odniesieniu do funkcjonalności, piwnica wydaje się bardziej praktyczna, jednak strych także posiada znaczące atuty użyteczne.
Podejmując decyzję o wyborze jednego z wspomnianych pomieszczeń warto wziąć pod uwagę własne oczekiwania i potrzeby – jeśli mieszkańcy posiadają dużą ilość magazynowanych akcesoriów, powinni zdecydować się na uwzględnienie w projekcie piwnicy lub strychu – przechowywanie przedmiotów w tych pomieszczeniach użytkowych wpłynie na schludne i estetyczne urządzanie domu. Brak zbędnych rzeczy w pomieszczeniach mieszkalnych zapewnia bowiem porządek i efekt ładu.
Uwzględniając własne preferencje, warto przeanalizować zalety oraz wady omówionych pomieszczeń i wybrać opcję, która jest najbardziej adekwatna do indywidualnych potrzeb domowników. Warto przy tym pamiętać, że wygoda i użyteczność to cechy szczególnie ważne w odniesieniu do projektowania domu.