Państwowa czy prywatna – jak wybrać poradnię ginekologiczną?

Bez wątpienia wizyta u ginekologa należy do najbardziej stresujących wizyt lekarskich (no dobrze, może jeszcze dentysta mógłby z nim konkurować). Nie tylko młode kobiety mają z nimi problem, ale także te dojrzałe, które mają już za sobą tak spektakularne doświadczenia, jak porody. Być może wstyd jest powodem niechlubnego pierwszego miejsca Polski na mapie Europy w kwestii śmiertelności związanej z rakiem szyjki macicy. Kuleje profilaktyka, a jest ona niezbędna, jeśli kobiety chcą uniknąć śmiertelnych chorób, które coraz częściej je atakują.

O systematycznych wizytach w przychodni ginekologicznej powinny pamiętać przede wszystkim kobiety, które regularnie współżyją, stosują hormonalne środki antykoncepcyjne, bądź zastępczą terapię hormonalną, obciążone genetyczną skłonnością do chorób nowotworowych narządów płciowych, a także te w okresie menopauzy i po jej zakończeniu oraz narażone na powracające dolegliwości, np. grzybica pochwy.

I tutaj wreszcie pojawia się następujące pytanie: jaką poradnię ginekologiczną wybrać, państwową czy prywatną? Poniżej omówione zostały wady i zalety zarówno jednych, jak i tych drugich

PAŃSTWOWA PRZYCHODNIA GINEKOLOGICZNA

*Zalety

Bezapelacyjną zaletą państwowej poradni ginekologicznej są bezpłatne usługi lekarskie, co w świetle wysokich cen konsultacji jest znaczącym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór przychodni. Wysokie ceny to także czynnik, który bez wątpienia przyczynia się do faktu, iż dla przeciętnie zarabiającej Polki wizyta taka przestaje być priorytetem, a staje się fanaberią.

W przypadku wyboru państwowej poradni ginekologicznej kwestia ceny przestaje mieć znaczenie, a przecież bezpłatne usługi lekarskie nam się należą, gdyż odprowadzamy na nie składki. Dodatkowo, można umówić się na wizytę do dobrego specjalisty, na którym przecież najbardziej każdemu pacjentowi zależy, bo większość z nich przyjmuje także na NFZ. I tutaj w zasadzie kończą się zalety państwowych przychodni.

* Wady

Nie jest niespodzianką fakt, iż na wizytę u specjalisty w państwowej poradni czeka się naprawdę bardzo długo, nawet kilka tygodni, choć niestety i w przypadku poradni prywatnych sprawa zaczyna wyglądać podobnie. A nie każda pacjentka ma czas na czekanie, kiedy w grę wchodzi jej zdrowie lub życie.

Kobiety narzekają również na oziębłe traktowanie ich przez lekarza, któremu za wizytę nie płacą. Przebiega ona szybko, jest niedokładna, a sam lekarz niekoniecznie bywa sympatyczny. Trudno więc się dziwić, że unikamy miejsc, w których nie jesteśmy traktowane z szacunkiem, a tak intymne badanie, którym jest bez wątpienia badanie ginekologiczne, pozostaje traumą.

Istotny jest również fakt, iż państwowa poradnia ginekologiczna oferuje tylko podstawowe badania. Za każde “nadprogramowe” pacjentka jest już zobowiązana zapłacić. Kolejną wadą takiej poradni jest fakt, iż lekarze najczęściej przyjmują pacjentów w godzinach porannych, przedpołudniowych, co w przypadku kobiet pracujących jest zasadniczym problemem i sprawia, że najczęściej zmuszone są wybrać placówkę prywatną.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jeśli poszukujemy specjalisty (a mamy na to czas), warto umówić się z nim najpierw na wizytę bezpłatną (NFZ), ponieważ większość ginekologów przyjmuje w swoich prywatnych gabinetach. Dzięki temu będziemy mogły sprawdzić lekarzy, równocześnie nie płacąc za wizytę.

PRYWATNA PRZYCHODNIA GINEKOLOGICZNA

Szacuje się, iż ponad połowa Polaków, mimo ubezpieczenia w NFZ korzysta z usług prywatnych przychodni. Oto dlaczego tak się dzieje.

* Zalety

Umawiając się na wizytę do prywatnej poradni ginekologicznej przede wszystkim oszczędzamy czas. I to właśnie jest największa zaleta prywatnych placówek – otrzymujemy szybką pomoc, czasem nawet zdarza się, że lekarz przyjmuje nas w tym samym dniu. Jest to tak istotne, że decydujemy się za takie usługi płacić z własnej kieszeni. Oczywiście, jeśli ginekolog nie przyjmuje codziennie, bądź przychodnia jest niewielka, na wizytę trzeba poczekać dłużej, jednak nie zmienia to fakty, iż jest to zdecydowanie krótszy termin niż w przypadku placówek państwowych.

Dodatkowo, pacjentki posiadają możliwość wyboru placówki, lekarza i godziny przyjęcia. Warto też zaznaczyć, iż by umówić się ze specjalistą w takiej placówce, nie trzeba posiadać do niego skierowania od chociażby lekarza rodzinnego.

Także atmosfera prywatnych poradni diametralnie różni się od tych państwowych. Tutaj za usługi płacimy, więc uśmiechają się do nas mili lekarze w pięknych, nowoczesnych wnętrzach. Nie doświadczymy tu także charakterystycznego zapachu państwowych przychodni.

* Wady

Do największych wad prywatnych poradni ginekologicznych zaliczyć można z całą pewnością ceny za usługi. Oprócz podstawowej opłaty za wizytę (od 100 do 200 zł), dochodzą opłaty za badania laboratoryjne. Tak więc łączna kwota zdecydowanie nie należy do niskich. W przypadku prowadzenia ciąży w takiej placówce, ceny mogą być naprawdę znaczące dla budżetu.

PODSUMOWANIE

Jeśli stać nas na spore opłaty i cenny jest dla nas czas, na pewno wybór prywatnej placówki będzie dla nas najlepszym wyborem z możliwych. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na prywatne wizyty u specjalisty, bądź nie chcemy płacić za coś, co nam się należy i nie goni nas czas, dlaczego mamy rezygnować z bezpłatnych usług?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij