Niebezpieczna zima
Zima to z pewnością niebezpieczny czas dla zdrowia człowieka. Trzeba przyznać, że nie zawsze ma to związek z przeziębieniem czy też inną chorobą układową. Tak naprawdę chodzi tu głównie o niebezpieczeństwo związane ze złamaniem nogi, zwichnięciem ręki czy też odmrożeniem kończyn oraz o inne zagrożenia, jakie mogą czekać nas w takim okresie pogodowym. W zimie bywa bardzo ślisko, dlatego czasem wystarczy jeden zły ruch, aby nasze ciało, zaznało kontaktu z zimną powierzchnią ulicy.
Oczywiście poślizgnięcia mogą wydarzyć się w każdej chwili, podobnie jak urazy powstałe w wyniku takiego upadku. W takiej porze roku musimy być po prostu bardziej ostrożni, ale czasem nawet to nie jest w stanie nam pomóc, dlatego musimy być przygotowani na wszystko, to z pewnością pozwoli nam na szybkie działanie.
Stłuczenia
Jest to jeden z najczęściej występujących urazów. Stłuczenie kości ogonowej, biodra, kolana czy pleców może być bardzo bolesne. Po takim zdarzeniu ból może się nasilać, a w niektórych przypadkach może powstać obrzęk, który nie wróży niczego dobrego. Jeśli obrzęk nie jest poważny, to najczęściej znika i pozostaje jedynie siniak, który utrzymuje się nawet do miesiąca. Podstawowym zabiegiem zdrowotnym w takich wypadkach są zimne okłady na stłuczone miejsca.
Najlepszym rozwiązaniem są okłady żelowe, ponieważ zapewniają one większą skuteczność niż tradycyjny lód. Okład żelowy jest trwały i nie roztapia się, dzięki czemu o wiele łatwiej ochłodzić stłuczone miejsce, przez co ból nie jest taki intensywny. Okłady żelowe z powodzeniem możemy stosować zarówno na ciepło, jak i na zimno, więc jest to rozwiązanie uniwersalne.
Warto również zaopatrzyć się w maści lub kremy chłodzące, co sprawdza się dobrze w przypadku stłuczonych łokci, kolan czy barku. Głównym działaniem w przypadku okładów jest zniwelowanie ryzyka obrzęku. Siniaki można smarować heparyną w formie żelu, pozwala to na zmianę koloru siniaka, przez co jest on mniej widoczny na skórze.
Co w przypadku skręcenia stawu?
Skręcenia zdarzają się bardzo często. Wystarczy tylko poślizgnąć się na lodzie i nieszczęście gotowe. Skręcenie charakteryzuje się silnym natężonym bólem, który jest szczególnie widoczny podczas poruszania się. W miejscu skręcenia zawsze pojawia się obrzęk, który nie znika. Skóra może zmienić kolor i przypominać mieszankę fioletowo- czarnej barwy. Jest to dość niebezpieczny stan, a najczęściej uraz dotyczy kolana lub nadgarstków, które są najbardziej podatne na takie zagrożenia.
W takich wypadkach należy zastosować jak najszybciej zimne okłady po to, aby zminimalizować obrzęk. W następnym kroku unosimy kończynę tak, aby znajdowała się ona jak najbliżej serca, dzięki czemu w praktyce zmniejszymy ewentualne wewnętrzne krwawienie i ułatwimy swobodny odpływ krwi. Staw w przypadku urazu należy jak najszybciej ustabilizować, a następnie usztywnić za pomocą opaski lub bandażu.
Profesjonalne usztywnienie za pomocą ortezy, również jest prawidłową metodą na stabilizację. W przypadku zwichnięcia nie ma żartów, jeśli objawy nie ustępują, a opuchlizna utrzymuje się dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ, może to być coś poważniejszego.
Odmrożenie
W zimie należy chronić ręce, uszy, nogi po to, aby nie odmrozić kończyn. Odmrożenia bywają bardzo bolesne, a co najważniejsze, poważniejsze przypadki mogą się skończyć nawet martwicą kończyny, co będzie zagrożeniem dla życia człowieka, ponieważ w takich przypadkach wymagana jest natychmiastowa amputacja. W przypadku delikatnego odmrożenia należy rozgrzać powoli ręce i inne części ciała.