Jogurt naturalny – nabiał do zadań specjalnych
Znany jest od czasów starożytnych, a jeszcze niespełna sto lat temu można było go kupić w… aptece. Nie bez powodu. Jogurt naturalny – bo o nim mowa – to gotowy przepis na zdrowie, urodę i szczupłą sylwetkę.
Jedna szklanka jogurtu naturalnego może w dużym stopniu zaspokoić całodzienne zapotrzebowanie na wapń niezbędny dla zdrowych zębów i kości. Jest znakomitym źródłem białka, a zawarte w nim żywe kultury bakterii ułatwiają trawienie i wzmacniają odporność. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwo o różnego rodzaju infekcje. Jogurt naturalny to również cenne źródło fosforu, witamin z grupy B, potasu i magnezu. Ogromną zaletą jogurtów jest ich niewielka kaloryczność – 100 gram zawiera jedynie około 49 kcal.
Jak wykorzystać jogurt naturalny w kuchni?
Te niezaprzeczalne zalety zdrowotne idą w parze z ogromną uniwersalnością. Jogurt naturalny (np. Jogurt naturalny Gęsty Bakoma) może stać się składnikiem zarówno dań obiadowych, jak i przystawek czy deserów. Wystarczy dodać jogurt do zupy, by podkreślić jej smak i nadać odpowiednią, aksamitną konsystencję. W przypadku zup kremów nie rozprowadzamy go jednak, lecz dodajemy w formie pojedynczych „kleksów” na talerzu. Jogurt stanowi ponadto świetny zamiennik śmietany zarówno w przypadku wszelkiego rodzaju sosów, jak i modnych dipów serwowanych wraz z przekąskami. Może stać się także składnikiem popularnej sałatki jarzynowej.
Do najzdrowszych deserów z pewnością należą koktajle z owoców. Latem, gdy świeże produkty są dostępne bez większych trudności, ich przygotowanie nie nastręcza wielu kłopotów. Przepisy na koktajle owocowe są na ogół banalnie proste – wystarczy umyte wcześniej owoce (borówki, maliny czy truskawki) połączyć z jogurtem naturalnym, opcjonalnie dodając niewielką ilość cukru. Tak przygotowany koktajl będzie szczególnie dobrze prezentował się przyozdobiony liściem świeżej mięty. Orzeźwienie zapewni natomiast dodanie kilku kostek lodu. W okresie jesienno-zimowym można sięgnąć po mrożone truskawki lub jagody. W takiej sytuacji koktajle owocowe z blendera będą najłatwiejsze w przygotowaniu, jeśli wykorzystamy tryb kruszenia lodu (ma go większość urządzeń dostępnych na rynku). W charakterze zdrowej przekąski można również wybrać jogurt naturalny z owocami – jest to szybka i zdrowa alternatywa.
Jogurt naturalny w kosmetyce
Kuchnia nie jest jedynym miejscem, gdzie można spotkać jogurt naturalny. Produkt ten znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Wie o tym każdy, kto choć raz uległ poparzeniu słonecznemu – gruba warstwa nabiału bywa niezastąpiona w łagodzeniu tego typu podrażnień. Kojące właściwości jogurtu można również wykorzystać w przypadku dokuczliwych pogryzień przez insekty – np. komary.
Jogurt naturalny to także sojusznik w walce o zdrową cerę. Może bowiem stanowić podstawę prostej, domowej maseczki – alternatywy dla produktów drogeryjnych. Wystarczy nałożyć jogurt naturalny na twarz, by skóra zyskała nawilżenie i elastyczność. W tym celu warto wykorzystać jego mieszanki z bananem, awokado czy płatkami owsianymi – dodatkowe składniki spotęgują działanie jogurtu, nadając cerze świetlisty wygląd. Jogurtowa maseczka będzie odpowiednia również na włosy – w połączeniu z sokiem z cytryny zyska właściwości przeciwłupieżowe.
Jogurt naturalny to nieoceniony pomocnik dla osób dbających o zdrowy wygląd: regularnie spożywany zapewni szczupłą sylwetkę, a wykorzystany w domowych kosmetykach nada skórze i włosom nowego blasku. Jego stosowanie to sama przyjemność.