Jaką balustradę wybrać do schodów wewnętrznych?
Źle dobrany detal potrafi zepsuć cały efekt – tak w stroju, jak i we wnętrzach. Wybór balustrady do schodów wewnętrznych jest więc niezwykle istotny – tym bardziej, że musi ona spełniać swoją rolę przez wiele lat. Wśród najpopularniejszych ostatnio rozwiązań są balustrady systemowe do samodzielnego montażu, które możemy zamocować na ostatnich etapach wykończenia. Są tez i takie na specjalne zamówienie, z kutych elementów i na nietypowe wymiary. Jak wybrać?
Jaka balustrada pasuje do wnętrza?
Poręcze i inne elementy czy akcesoria do balustrad muszą harmonizować z całością domu. Szczególnie ważne jest to, gdy zamiast klatki schodowej mamy otwarte schody wychodzące na otwarty salon – rozwiązanie dominujące w nowych domach i bardzo efektowne. Drewniane balustrady pasują do takich schodów, jak również do wnętrz o charakterze rustykalnym, tradycyjnym czy w skandynawskim stylu. Nie bez znaczenia jest także kolor drewna, kształt tralek, zdobienia lub ich brak.
W domach z przepychem, w stylu glamour, pałacykach i willach postawić można na schody w całości kamienne lub balustrady kute. Metalowe, np. ze stali nierdzewnej, proste w formie, pasować będą do nowoczesnego stylu. Słupki połączone mogą być różnego rodzaju elementami – jak stalowe poprzeczki, linka nierdzewna czy tafle hartowanego szkła. Ciekawe może być też łączenie metalowych słupków i drewnianych poręczy.
Dopasowania balustrada wewnątrz i na zewnątrz – czy to konieczne?
Wiele osób planujących budowę czy remont domu, szukających inspiracji, zastanawia się nad tym. Tym bardziej, że nie zawsze jest to możliwe. Kiedy np. wewnątrz schody i balustrady są z sosnowego drewna – na zewnątrz nie będzie ono zbyt trwałe. Ale przy domach, gdzie ono pasuje, dobrze zwykle sprawdzają się kute elementy.
Kiedy natomiast dom jest nowoczesny, prosty, mamy także przestronne balkony i tarasy – balustrady systemowe do samodzielnego montażu ze stalowych prefabrykatów sprawdzą się perfekcyjnie. Wybierając sprawdzonego producenta elementów możemy także bezpiecznie wykańczać kolejne przestrzenie stopniowo, w miarę możliwości. Nawet i po roku czy więcej dostaniemy takie same akcesoria do balustrad, jakie kupowaliśmy wcześniej.
Bezpieczne schody wewnętrzne – dopasuj balustradę do mieszkańców domu
Przede wszystkim to dom Twój i Twojej rodziny, musi więc być dopasowany do Waszych potrzeb. Oczywiście te przez lata się zmienią, jednak przy wykańczaniu schodów wziąć pod uwagę musisz perspektywę kilku najbliższych lat. Uchwyty do poręczy przy ścianie oraz balustrada zabezpieczająca przed upadkiem ze schodów powinny pasować do wzrostu domowników, by były komfortowe. Najczęściej montuje się je na wysokości 90-100 cm.
Osoby sprawne poradzą sobie ze zbyt wysoką balustradą, nie będą, musiały korzystać przez cały czas z poręczy. Jeżeli jednak dom budujesz z myślą np. o schorowanej babci drobnej postury, za wysoka balustrada będzie dla niej męcząca. Jeżeli masz lub planujesz dzieci, zadbaj o ich bezpieczeństwo – gęsto rozmieszczone tralki uniemożliwią próby szalonych – i niebezpiecznych – wyczynów. W przeciwnym razie sprawdzi się nawet stalowa linka nierdzewna pomiędzy umieszczonymi co kilkadziesiąt centymetrów słupkami.
Balustrady do samodzielnego montażu, w całości czy na zamówienie?
Rozwiązań jest wiele. Nie każde też zaspokajać będzie Twoje potrzeby pod względem estetyki. Np ciężkie kute balustrad wymagają solidnego zamocowania w konstrukcji schodów. Schody drewniane możesz zakupić w całości, razem z balustradą, bez niej, możesz montować osobno (np. gdy marzysz o „lewitujących” schodach) stopnie, dobrać do nich uchwyty do poręczy. Większość budujących domy nie ma też od razu całej potrzebnej kwoty, aby swobodnie wykończyć wszystko.
Może się ona pojawić w trakcie budowy, lub później, tak że korzystamy na początku nawet z części tylko ułatwień czy udogodnień. Balustrady systemowe do samodzielnego montażu możesz dodać bez trudu później, a o pomoc w razie potrzeby zwrócić się do fachowców. Sprawa jest bardzo prosta – mierzysz, ile potrzebujesz, następnie zamawiasz z dostępnej ofert prefabrykatów elementy konstrukcji i akcesoria do balustrad, aby w kilka dni złożyć je potem w całość.