Jak dbać o złotą i srebrną biżuterię

Jak dbać o złotą i srebrną biżuterię?

Wiele ozdób biżuteryjnych to pamiątki o dużej wartości sentymentalnej – jak m.in. bransoletka z krzyżykiem. Warto wiedzieć, jak o nie zadbać, aby nie straciły piękna i wartości mimo biegu lat. Można tę usługę zlecić profesjonaliście, ale warto znać też sprawdzone domowe sposoby.

Ważna pamiątka i dodatek do stylizacji

Biżuteria to elegancki dodatek do stylizacji – jak klasyczna celebrytka, kolczyki z perłami czy naszyjnik ze złota, ale też cenna pamiątka upamiętniające ważne dni w życiu – jak bransoletka z krzyżykiem czy medalik na chrzciny. Powinna być traktowana z troską, aby zachowała swoje walory estetyczne i służyła przez długie lata. Piękno biżuterii nie przemija, pod warunkiem właściwego o nią dbania, gdyż jest delikatne i kruche. Podpowiadamy, jak o nią zadbać.

Unikaj kontaktu z substancjami chemicznymi i wodą

Biżuterii nie służą kontakty z wilgocią oraz substancjami chemicznymi – mogą one przede wszystkim spowodować utratę koloru złoto, srebro czy platynę. Warto wiedzieć, że nawet perfumy, lakier do włosów i inne kosmetyki nie są dla nich korzystne, jeśli zawierają takie substancje – wyjątkowo nie lubią ich perły i bursztyny. Najlepiej nie narażaj ich na wzajemny kontakt, czyli najpierw użyj perfum, a potem zawieś naszyjnik czy kolczyki jako dopełnienie stylizacji.

Również woda nie jest przyjazna dla biżuterii – z kranu, na basenie ani morska. Częsty kontakt może być szkodliwy, gdyż ozdoby mogą stracić połysk i kolor. Warto zdejmować pierścionki, gdy zmywamy, ale nawet podczas mycia rąk.

Przechowywanie biżuterii

Kluczowe znaczenie dla wyglądu i jakości biżuterii ma sposób jej przechowywania – warto zainwestować w specjalną szkatułkę, kuferek lub pudełko i odpowiednio poukładać całą swoją kolekcję. Złoto i srebro warto oddzielić, każdy rodzaj ozdób powinien mieć własną przegrodę. Kuferek lub szkatułka są niezbędne w przypadku pokaźnych zbiorów.

Z kolei biżuteria o wartości pamiątkowej – jak bransoletka z krzyżykiem czy medalik na chrzciny – powinna być przechowywana w specjalnych woreczkach, gdyż jest rzadziej używana. Biżuterii nie wolno po prostu wrzucić do pudełka czy szuflady, gdyż w ten sposób może się splątać, porysować i uszkodzić.

Basen i inne aktywności sportowe

Należy też zdejmować biżuterię przed pływaniem w basenie czy uprawianiem innych sportów. Podczas biegania czy ćwiczeń w siłowni łatwo można ją uszkodzić, zerwać łańcuszek, zgubić bransoletki. Przede wszystkim bez biżuterii trenuje się łatwiej, ale też podczas wysiłku fizycznego wydzielane są substancje, które mogą odbarwić metale szlachetne.

Domowe i profesjonalne czyszczenie biżuterii

Warto wiedzieć, że są domowe sposoby czyszczenia biżuterii – służy do tego m.in. soda oczyszczona czy pasta do zębów. Jednym ze sposobów na zachowanie walorów swojej kolekcji jest stosowanie płynu do czyszczenia złota oraz chusteczki do czyszczenia. Jednak najbardziej pomocne jest profesjonalne czyszczenie przez sprawdzonego i zaufanego jubilera, który kompleksowo zadba o jej kondycję oraz piękno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij