Egzotyczne rośliny – czy można uprawiać je w polskich ogródkach?

Egzotyczne rośliny – czy można uprawiać je w polskich ogródkach?

Mimo iż Polska nie leży w równikowej strefie klimatycznej, nic nie stoi na przeszkodzie, by odrobinę egzotyki przenieść do naszych ogrodów! Oczywiście, nie wszystkie rośliny się u nas przyjmą, a już tym bardziej nie przezimują, ale są takie, które przystosowały się do rozwoju również w naszym klimacie!

Artykuł powstał we współpracy z pracownią architektury proogrod.pl

Zakładanie ogrodów egzotycznych

Najprościej i najbezpieczniej jest postawić na takie rośliny jak: palmy, kaktusy, rośliny śródziemnomorskie.

Palmy
Trzeba pamiętać, że nie każda palma zechce rosnąć w naszym klimacie. Nie liczmy na palmy kokosowe czy daktylowe – nie tędy droga. Wiele odmian tego drzewa może rosnąć w naszych ogródkach, np.: sabal minor – mrozoodporna palma, pochodząca z Ameryki.

Przetrwa temperaturę do -20 stopni Celsjusza, a jeżeli zostanie odpowiednio ocieplona na jesieni, to nawet do -25 stopni. To tylko przykład. Możemy założyć ogród palmowy również z innymi gatunkami tych drzew, np. tych pochodzących z Azji np. Trachycarpus fortunei. Te, wytrzymają temperaturę do -29 stopni w zimie.

Kaktusy

Choć każdemu z nas z pewnością kaktusy kojarzą się z pustynią i ogromnym skwarem, to może zaskoczeniem będzie, że istnieją gatunki mrozoodporne. W wysokich partiach gór Ameryki Środkowej wykształciły się rośliny z rodziny kaktusów, które musiały sprostać niskim temperaturom. I tak zaadaptowane mogą zostać do polskich ogródków. Przykładem może być opuncja, znana jako dodatek do herbaty.

Jest to krzew kaktusowaty, który znosi temperatury do -20 stopni Celsjusza. Warto ją mieć w ogrodzie, ponieważ podczas naszej wiosny cudownie zakwita, wydając owoce, które są jadalne. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to wapienne podłoże, które uwielbia i ocieplenie na zimę, które z pewnością się przyda.

SPRAWDŹ:  Moda na designerskie meble

Oliwka Europejska

Dziś jest to gatunek głównie dekoracyjny. I często sadzony w doniczkach, ze względu na łatwość schowania do altany lub ganku na czas zimy, ponieważ nie przetrwa bardzo dużych mrozów. Znosi maksymalnie do -15 stopni Celsjusza, i co ciekawe nie za bardzo lubi słońce w okresie kwitnienia (wiosna). Biorąc pod uwagę nasz, polskie wiosny, które bywają ciepło-zimne, wydajemy się być idealnym krajem do uprawy tej oliwki.

Projektowanie ogrodów egzotycznych

Projektując ogród zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary. Zupełnie bez sensu będzie sprowadzanie roślin egzotycznych, które nie będą dostosowane do naszych zimowych temperatur. O ile nasze lato sprzyja wielu z nich, tak zima jest zabójcza. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na jesienne prace, związane z ocieplaniem pni egzotycznych drzew lub otulaniem krzaków, nie decydujmy się na nie.

Czy rośliny egzotyczne mogą rosnąc w sąsiedztwie innych roślin? OCZYWIŚCIE! Przykładami są na przykład paprocie czy juki. Mało kto pamięta o tym, że są to rośliny pochodzące z równika, a sięgamy po nie często i bez wahania sadzamy w ogródku, obok stokrotek czy tulipanów.

Pielęgnacja ogrodów egzotycznych

Ocieplenie klimatu powoduje, że nasze polskie zimy są coraz łagodniejsze, dlatego pielęgnacja ogrodów egzotycznych staje się coraz łatwiejsza, zwłaszcza w tym okresie. Latem wystarczy o rośliny po prostu dbać, zapewniać im dostęp do wody, słońca, odchwaścić podłoże. Pamiętajmy, że rośliny egzotyczne w swoim naturalnym klimacie, często miały doświadczenia z deszczami równikowymi, tj. ciepłymi opadami w porze południowej. W naszym klimacie możemy zastąpić to zraszaniem ich.

Nota prawna w zakresie przewozu i hodowli roślin egzotycznych

Na koniec warto wspomnieć o tym, że nie jest tak, ze w Polsce możemy hodować wszystko czego zapragniemy. Przede wszystkim, będąc za granicą, widząc wspaniałą egzotyczną roślinę, nabywając jej sadzonkę lub nasiona, możemy być pewni, że spotka nas kontrola lotniskowa. Konwencja waszyngtońska CITES reguluje międzynarodowy handel dzikimi gatunkami roślin (zwierząt też).

SPRAWDŹ:  Ranking 5 najlepszych szaf przesuwnych – sprawdź!

Warto się z nią zapoznać, jeżeli mamy plany eksportu lub importu roślin. Czasem potrzebne są dokumenty, stwierdzające, że dany gatunek nie jest zagrożony wyginięciem, nie podlega specjalnej ochronie i pochodzi z legalnego źródła. Z ciekawostek warto wspomnieć, że na listach CITES są między innymi storczyki czy kaktusy.

Aleksandra Kowalczyk

Aleksandra Kowalczyk

Ekspertka w dziedzinie kosmetologii z doświadczeniem w branży beauty. Na łamach portalu doradza w kwestiach pielęgnacji skóry i makijażu. Prywatnie pasjonatka jogi i zdrowego stylu życia.

Artykuły: 379

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *