Wesele to okazja do tańców, spotkań z daleką rodziną, świetnej zabawy, a także biesiadowania przy stole. Nic więc dziwnego ,że podstawę jest nie tylko dobra muzyka, ale przede wszystkim pyszne jedzenie. Stworzenie jak najlepszego menu jest jedną z najważniejszych kwestii podczas organizacji tego typu uroczystości.
Choć w naszym kraju rozwijają się różne egzotyczne kuchnie czy sposoby odżywiania, wesela wciąż pozostają ostoją tradycji i polskości. Na stołach królują znane i lubiane potrawy z szeroko pojętej „kuchni polskiej”, a wymyślne dania z innych krajów należą raczej do rzadkości.
Rosół albo żurek
To właśnie zupę serwuje się na weselach na samym początku i to właśnie na podstawie zupy goście mogą ocenić, czego spodziewać się po kolejnych daniach – czy menu przypadnie im do gustu, czy raczej ich nie zachwyci. Na weselu z tradycyjną kuchnią nie może więc zabraknąć popularnych w naszym kraju zup.
Prym wciąż wiedzie rosół, który zyskuje uznanie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Równie często pojawia się żurek, nawet taki podawany w chlebie, a więc jeszcze bardziej tradycyjny i efektowny. Niektórzy kucharze oferują także pyszną polską kwaśnicę.
Po polsku, a więc mięsnie
Polska słynie chociażby z kotletów schabowych, nic więc dziwnego, że nie może ich zabraknąć na polskim weselu. Ogromną popularnością cieszą się też inne mięsa, przygotowywane według tradycyjnych przepisów. Na niemal każdym weselnym stole znajdziemy więc uwielbianą przez Polaków pieczeń wieprzową czy faszerowaną pierś z kaczki, a także tradycyjne zrazy czy flaczki.
Koniecznie wiejski stół
Prawdziwy polski catering na wesele powinien obejmować nie tylko tradycyjny obiad. Znakomitym dodatkiem są wiejskie stoły, które na pewno zyskają uznanie wśród wszystkich miłośników tradycyjnych, swojskich potraw. Zazwyczaj na takim stole króluje przede wszystkim mięso w postaci kabanosów czy różnych rodzajów szynek, farszu do pierogów i w bigosie myśliwskim, a także w żurku tradycyjnie podawanym w kociołku.
Stół może być dodatkowo urozmaicony wiejskim chlebem, ogórkami kiszonymi czy innymi drobnymi przegryzkami odpowiednimi do mięsnych potraw. Nie może też zabraknąć pasztetu z żurawiną, galaretek wieprzowych z golonek i nóżek albo domowego smalcu. Ogromną zaletą stołów wiejskich jest także fakt, że serwowane tam produkty przygotowywane są na bieżąco przez restaurację – nie zawierają więc ulepszaczy smaku, a także są bardzo świeże.
Polskie dodatki
Uzupełnienie weselnego cateringu powinny stanowić odpowiednie dodatki. W Polsce wciąż najpopularniejsze są ziemniaki podawane w różnych formach – tradycyjne, zapiekane, zasmażane, serwowane z różnymi sosami czy puree z okrasą boczku i cebulki.
Prócz ziemniaków na weselnych stołach znajdziemy także kluski śląskie – prosty, ale niezwykle smaczny i tradycyjny dodatek do całego obiadu, doskonale komponujący się z każdego rodzaju mięsem i sosami, a także surówkę z białej kapusty czy buraczki czerwone z chrzanem.
Słodki deser
Choć trudno wymienić typowe tradycyjne polskie ciasta, przyjęło się, że na weselu powinny znaleźć się przede wszystkim sernik oraz szarlotka. Dużym uznaniem cieszą się również ciasta drożdżowe z owocami i kruszonką. Najlepiej by wszystkie ciasta wyglądały i smakowały jak najbardziej domowo, co na pewno spodoba się gościom. Jako inne słodkie przekąski odpowiednie będą patery z różnymi świeżymi owocami.
Choć przy organizacji wesela to przyszli państwo młodzi chcieliby mieć wszystko pod kontrolą, niezwykle ważne jest, by zaufać szefowi kuchni. Kucharz na wesele przygotowuje catering tego typu niemal w każdym tygodniu, dlatego ma duże doświadczenie i ogromną wiedzę. Na pewno doskonale wybierze takie potrawy, które najlepiej przypadną do gustu polskim podniebieniom i zdobędą uznanie wśród wszystkich weselnych gości.