Czy mężczyźni zapisują się na kursy fryzjerskie?
Przyjmuje się, że zdecydowana większość fryzjerów w Polsce (i nie tylko) to kobiety. Zawód ten kojarzony jest z delikatnością zaklętą niemal tylko w kobiecych dłoniach, umiejętnością intuicyjnego doboru fryzury zarówno do kształtu twarzy czy głowy, jak i cech osobowości.
Okazuje się jednak, że tak samo jak najlepszymi kucharzami są mężczyźni, tak samo doskonale w roli fryzjerów mogą odnaleźć się właśnie panowie. Bo czy ktoś jest w stanie udowodnić, że ta brzydsza z reguły płeć jest mniej zdolna manualnie, ma płyciej rozwiniętą wyobraźnię, a może w cechach osobowościowych panów można by znaleźć coś, co ich dyskwalifikuje w roli fryzjerów? Oczywiście, że nie – takiego stwierdzenia nie można utrwalać i najprawdopodobniej nie ma ono zupełnie racji bytu.
Kursy fryzjerskie dla każdego
Nieustannie rozwijający się rynek usług i stale rosnące zapotrzebowanie na usługi naprawdę najwyższej jakości sprawiają, że kursy fryzjerskie dostępne na rynku, adresowane są do każdego, niezależnie od płci. I nic to, że większość adresatek kursów to kobiety. Znajdą się i wśród nich odważni i świadomi swoich pasji mężczyźni, którzy niejednokrotnie prześcigną w umiejętnościach i intuicji kobiety.
Oczywiście, aby zostać znanym i cenionym fryzjerem, można ukończyć technikum fryzjerskie, trwające według nowej podstawy programowej, 4 lata. To wówczas, oprócz wykształcenia średniego, zdobywa się tytuł technika usług fryzjerskich, a warunkiem otrzymania tegoż tytułu jest zdanie egzaminu czeladniczego, a w następnej kolejności – mistrzowskiego.
O cechach idealnego fryzjera słów kilka
Predyspozycje do wykonywania zawodu fryzjerskiego może mieć każdy – nie każdy jednak musi je w sobie odkryć. Ci, którzy są prawdziwymi pasjonatami sztuki układania włosów, na pewno szybciej i bardziej efektywnie poradzą sobie z odnalezieniem się w zawodzie. Ci, dla których wykonywanie usług fryzjerskich będzie raczej przykrą codziennością, nie zdobędą uznania w branży, przez co nie będą mogli cieszyć się stałą liczbą zadowolonych klientów.
Co jednak w zawodzie fryzjera jest takiego, że wracamy do naszego ulubionego artysty od fryzur? Jakimi cechami powinien odznaczać się ten, któremu powierzymy stan, długość czy kolor naszych włosów? Choć odpowiedź nie jest jednoznaczna, wiemy jakich fryzjerów ceni się najbardziej.
Komunikatywność we fryzjerstwie to podstawa obopólnego zadowolenia. Dobry fryzjer więc nie tylko będzie znakomitym mistrzem w swoim fachu, ale również będzie potrafił słuchać swojego klienta. Sztuką pozostaje oczywiście słuchanie z konstruktywną krytyką bądź delikatnymi sugestiami mistrzowskimi. Wszystko po to, by klient z pełnym zadowoleniem opuszczał fryzjerski fotel.
Dobry fryzjer to prawdziwy fachowiec i znawca swojej dziedziny, dlatego powinien przekonywać nas swobodą i pewnością ruchów, estetyką wyglądu własnego oraz otoczenia (porządek w salonie fryzjerskim to postawa).
Szkolenia fryzjerskie dla ciągłego rozwoju
Fryzjerstwo pozostaje taką branżą, w której wymagane jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji, znajomość obecnie obowiązujących trendów czy pogłębianie wiedzy z zakresu pielęgnacji włosów. Do tego zaliczyć należy również zdobywanie wiedzy z zakresu najwyższej jakości świadczonych usług – zadowolony klient wróci do ulubionego fryzjera nieraz, a co ważne – poleci wizytę także co najmniej kilkorgu znajomym. Poza tym do tego, co dobre, człowiek szybko się przyzwyczaja – tym samym ulubiony fryzjer ma szansę stać się niemal dobrym znajomym swojego klienta.
Współczesne fryzjerstwo to jednak nie tylko sztuka układania czy ścinania włosów. To także kompleksowe doradztwo w zakresie pielęgnacji skóry włosów, dbałości o ich zdrowy i lśniący wygląd. Obecnie fryzjer jest nie tylko stylistą fryzur, ale również, a może przede wszystkim – konsultantem do spraw związanych z włosami i ich kondycją. I nigdzie nie jest określone, że dobrym fryzjerem może być tylko kobieta.
Panowie coraz częściej biorą udział w kursach czy szkoleniach fryzjerskich – i to nie tylko wynika z chęci pokazania światu “ja też potrafię!”, ale i z ogromnej pasji fryzjerskiej, która w wielu mężczyznach drzemie.
Tendencja ta cieszy – bo o ile kobiety niegdyś walczyły o to, by móc wykonywać stricte męskie zawody, tak teraz podobnie mężczyźni starają się o możliwość zaistnienia w zawodach przeznaczonych niegdyś tylko dla kobiet. Wszechobecne równouprawnienie wprowadza szereg zmian do codziennego życia – nikt jednak nie powiedział, że zmiany te są czy będą na gorzej. One mogą być tylko lepsze, bo nowe, męskie. I ten wymiar fryzjerstwa warto propagować.