Co różni agrowłókninę i agrotkaninę

Co różni agrowłókninę i agrotkaninę?

Włókniny ogrodnicze mają wiele zastosowań, począwszy od okrywania roślin, a skończywszy na tworzeniu specjalistycznych warunków dla upraw. Występują one w wielu wariantach, dlatego nie zawsze sprawdzają się dobrze w tych samych warunkach. Z tego właśnie powodu warto wiedzieć, co odróżnia najpopularniejsze z nich, czyli agrowłókninę oraz agrotkaninę.

Cechy wspólne

Mimo wielu różnic, oba te materiały mają sporo cech wspólnych. Jedną z dominujących jest fakt, że powstały one z tworzyw sztucznych, które nadały im odpowiednie, a więc pożądane cechy. Ważne jest również to, że z roku na rok coraz bardziej ulepsza się ich formuły, nadając na przykład właściwości antygrzybiczne czy odstraszające konkretne grupy szkodników. Uzyskano to poprzez naniesienie specjalnych substancji bezpośrednio na strukturę poszczególnych włókien.

Przepuszczalność

Pierwszym aspektem, który rozróżnia obie te włókniny ogrodnicze, jest ich przepuszczalność. Agrowłóknina przepuszcza promienie słoneczne, wilgoć oraz temperaturę. Z tego względu nadaje się do okrywania wiosną świeżo posadzonych sadzonek, ponieważ mają pod nią sprzyjające warunki rozwoju. Jeśli chodzi o drugi z materiałów, jego przepuszczalność jest dużo niższa. Prawie całkowicie odcina ona dopływ promieni słonecznych, dodatkowo ograniczając do minimum wymianę wilgoci. Z tego względu może okrywać duże przestrzenie.

Grubość materiałów

Co do zasady, agrotkanina jest dużo grubsza od swojej siostry. Istnieją od tego pewne wyjątki, ponieważ oba te materiały występują w wielu różnych wariantach. Zazwyczaj jednak najgrubsze z nich są koloru czarnego, a najlżejsze białe. Sam kolor dużo bardziej odnosi się do izolacji termicznej niż grubości, ale warto zdawać sobie sprawę, że można zakupić bardzo cienką włókninę ogrodową, która nie będzie na przykład prawie wcale przepuszczać wilgoci.

Gdzie sprawdzi się agrowłóknina?

Podstawowym sposobem wykorzystywania tego materiału jest sezonowe okrywanie roślin. Wykorzystuje się w tym celu materiały przeznaczone specjalnie na okresy zimowe, w których podwyższony jest współczynnik izolacji termicznej. Główną cechą, która sprawia, że nadaje się ona do tego idealnie, jest jej ciężar. Włóknina ta jest po prostu bardzo lekka, a więc nie łamie nawet cienkich gałązek, a przy okazji w odpowiednim stopniu chroni rośliny przed mrozem.

Na przekór chwastom

Nikt nie lubi pielenia, szczególnie na rabatach wypełnionych truskawkami czy fasolką. Aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu, dobrą praktyką jest pokrycie całej połaci ziemi agrotkaniną. Nie przepuszcza ona prawie wcale światła, a więc uniemożliwia rozwój chwastom. Względnie przepuszcza wilgoć, a więc uniemożliwia rozwijanie się zmian grzybicznych. Co więcej, sama nie gnije, ze względu na fakt, że powstała z tworzyw sztucznych.

Układ włókien

Jedną z cech, które znacząco różnią pomiędzy sobą te dwa rodzaje włóknin ogrodowych, jest układ włókien. Brzmi to dość profesjonalnie, ale ma kilka ważnych zastosowań. Po pierwsze, agrotkanina ma mocniejszy splot, dzięki czemu może być cięta na dowolne, mniejsze kawałki. W żaden sposób nie zapoczątkowuje to darcia się materiału, co może nastąpić w przypadku agrowłóknin(konieczne jest zabezpieczenie krawędzi).

Agrowłóknina ściółkująca

Odmienną podgrupą materiałów, są te ściółkujące. Wykorzystuje się je zazwyczaj w ogrodach, ponieważ można je osłaniać za pomocą kory drzewnej oraz kamieni. Ten rodzaj tkanin podobnie jak agrotkanina, wykorzystuje się w walce z chwastami. Z tą różnicą, że jest on cieńszy oraz bardziej przepuszczalny, co wykorzystuje się na przykład w przypadku trawników. Agrowłókninę ściółkująca można bezpiecznie wykorzystywać właśnie jako zabezpieczenie rosnącej trawy.

Do tuneli tylko folia ogrodnicza!

Kolejną już cechą wspólną obu tych włóknin jest fakt, że nie nadają się one do tworzenia przy ich pomocy tuneli dla roślin. W tym celu powinno wykorzystywać się specjalne folie ogrodnicze, które nie przepuszczają wilgoci oraz chronią przed wiatrem, Powinny się je rozkładać na dedykowanych pałąkach, dzięki czemu tworzą swoistą kopułę nad roślinami.

Agrowłókninę i agrotkaninę znajdziesz w sklepie ogrodniczym Euro Ogród:
Agrotkanina

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij