Jakie rzeczy warto zabrać ze sobą na trening na siłowni lub w klubie fitness? Oczywiście, ile osób, tyle opinii. Pozwoliliśmy sobie jednak sporządzić krótki ranking najbardziej przydatnych i najbardziej oczywistych przedmiotów, które będą nam potrzebna podczas treningu.
1. Napój izotoniczny
Podczas wysiłku fizycznego tracimy cenne składniki mineralne a także po prostu odwadniamy organizm. Niestety, gaszenie pragnienia przy pomocy wody nie jest najlepszym rozwiązaniem: po pierwsze, zazwyczaj nie posiada ona zbyt dużej ilości składników mineralnych(będzie o tym mowa poniżej), a po drugie, ze względu na swoją osomalność większość wypijanej wody po prostu przepływa przez nas organizm.
W ten sposób, zamiast się nawiadniać podczas treningu, tylko dodatkowo wypłukujemy pozostałości składników mineralnych. Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o napoje treningowe są profesjonalne izotoniki.
Posiadają one osomalność zbliżoną do osomalności płynów ustrojowych ludzkiego organizmu(dzięki czemu wykazują znakomite właściwości nawadaniające) a oprócz tego są wzbogacane o potrzebne składniki mineralne, w tym przede wszystkim magnez oraz potas. Należy jednak wybierać tylko te napoje izotoniczne, w których nie stosuje się szkodliwych barwników, słodzików i konserwantów, takich jak na przykład aspartam.
2. Woda mineralna
Tak, w pierwszym punkcie była mowa o tym, że woda nie stanowi najlepszego rozwiązania w zakresie napojów treningowych. Pozostaje to prawdą, jednak należy dodać tutaj kilka istotnych rozróżnień. Przede wszystkim: woda nie powinna stanowić naszego napoju podstawowego podczas treningu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy popijać i wody, i napoju izotonicznego.
Należy jednak pamiętać, że woda wodzie nierówna: zwyczajna woda butelkowana tak naprawdę nie posiada żadnych specjalnych właściwości i na dobrą sprawę niczym nie różni się od zwykłej „kranówki“. Na trening powinniśmy zabierać tylko wysoko mineralizowaną wodę mineralną(najlepiej z jak największą zawartością magnezu). Niektóre spośród wód są dodatkowo wzbogacane o magnez oraz potas.
3. Strój sportowy
Oczywiście, wszyscy wiemy, że do treningu potrzebny jest odpowiendni strój. Rzecz jednak w tym, że taki strój powinien spełniać określone wymagania. Przede wszystkim: żadnych tworzyw sztucznych. I spodenki i koszulka powinny być wykonane z tworzyw naturalnych, tak aby zapewniały odpowiedni przepływ powietrza i nie wzmagały procesu wydzielania potu.
Należy również dobierać stroje wyprodukowane z takich materialów, które nie będą powodować reakcji alergicznych ze strony naszej skóry(kiedy temperatura ciała jest większa a do tego występuje zwiększone wydzielanie potu, tkaniny gorszej jakości zachowują się inaczej, niż w standardowych warunkach, tj. mogą wchodzić w interakcję z potem, co stanowi przyczynę reakcji alergicznych skóry, takich jak zaczerwienienie lub swędzenie.
4. Rękawiczki do ćwiczeń
To element, o którym często zapominają osoby początkujące. Tymczasem dobre rękawiczki stanowią jeden z kluczowych elementów stroju do ćwiczeń. Ich funkcja to stabilizowanie uchwyty przyrządów(łatwiej trzymać np. gryf sztangi w rękawiczkach, niż wilgotnymi od potu dłońmi), ochrona skóry przed obtarciami oraz stabilizacja nadgarstków.
Dobre rękawiczki na siłownie powinny zapewniać przepływ powietrza oraz stabilizować dłonie w trakcie ćwiczeń. Nie należy zastępować profesjonalnych rękawic treningowych skórzanymi rękawicami wędkarskimi(niektórzy tak robią).
5. Ręcznik
Na siłownię powinniśmy zabrać ze sobą ręcznik. Przede wszystkim powinien być gruby, chłonny oraz wykonany z naturalnego tworzywa. Ręcznik będzie nam służył do ocierania potu oraz jako podkładka pod ławeczki i siedzenia w trakcie wykonywania ćwiczeń(chyba że chcemy wycierać się czyimiś potem, którego zawsze jest pod dostatkiem na urządzeniach w siłowniach i klubach fitness).
6. Nawilżający krem do ciała lub żel kulturystyczny
Często zapomina się o tym punkcie. Tymczasem, w trakcie intensywnego treningu nasza skóra może ulegać uszkodzeniu. Nie chodzi tutaj nawet o względy estetyczne, tylko po prostu o uniknięcia pieczenia, z jakim wiąże się pękanie skóry i rozstępy.
Można również korzystać ze specjalistycznych maści i żelów kulturystycznych, które oprócz nawilżania wykazują także działanie chłodzące oraz wspomagają krążenie krwi w mięsniach, co jest elementem profilaktyki przeciw powstawaniu zakwasów.