Bezpieczne zakupy – zmiany w prawie odnośnie zakupów online
Kupowanie w Internecie bez wątpienia ma wiele zalet. W sieci możemy znaleźć bardzo atrakcyjne przedmioty, które są trudno dostępne w naszym mieście, oraz liczne okazje cenowe. To sprawia, że coraz więcej z nas wybiera właśnie tę formę zakupów. Pamiętajmy jednak, że żeby zakupy przez internet były naprawdę dla nas korzystne, musimy stosować się do kilku prostych zasad.
Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania
W sieci możesz natrafić na mnóstwo ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo atrakcyjne. Pamiętaj, nie decyduj się nigdy pochopnie na skorzystanie z nich. Przeczytaj dokładnie, czego dotyczy oferta bądź aukcja, jakie są dokładne parametry produktu i zasady reklamacji i wymiany. Takie rzeczy lepiej wiedzieć wcześniej. Jakiś czas temu, na jednym ze znanych portali aukcyjnych doszło do sytuacji, że klient kupił za sumę 2 tys. zł zdjęcie telewizora, myśląc oczywiście, że licytuje telewizor. Dał się nabrać, gdyż nie doczytał opisu produktu, gdzie wyraźnie było napisane, że aukcja dotyczy jedynie zdjęcia. Myślisz, że Ty nie byłbyś tak głupi? Lepiej na wszelki wypadek dwa razy sprawdzaj.
Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych
Korzystanie z zaufanych sklepów internetowych, tych najbardziej znanych, popularnych, o wyrobionej już renomie sprawia, że szanse na oszustwo są o wiele mniejsze. Oczywiście, istnieje bardzo wiele małych sklepów internetowych, często prowadzonych po prostu przez jedną osobę lub rodzinę, które mają bardzo dobre warunki sprzedaży, atrakcyjne oferty i które cechują się wysoką uczciwością. Zwróćmy jednak uwagę na co innego. Gdy zakupisz bluzkę na Zalando czy książkę w Empiku, nawet jeśli przepłacisz, ciężko wyobrazić sobie, produkt do Ciebie nie dotarł, a pieniądze nie zostały zwrócone, gdyż firma zbankrutowała, a właściciel zniknął. W przypadku małych firm i pojedynczych ofert zamieszczanych w serwisach z ogłoszeniami do podobnych zdarzeń dochodzi niestety bardzo często.
Kupując w małych, nieznanych sklepach upewnijmy się, że znamy dane właścicieli, adres firmy, numer telefonu, oraz że na stronie widnieje informacja o rejestrze we właściwym organie sądowym.
Przeczytaj uważnie regulamin sklepu
Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy pierwszy raz korzystamy z danego sklepu, nie znamy zasad w nim panujących a sklep nie jest szczególnie znany. Niestety, bardzo często sklepy internetowe wykorzystują to, że ludzie nie czytają regulaminów. W sieci istnieją na przykład portale aukcyjne, które pozornie oferują bardzo atrakcyjne ceny produktów, o wiele niższe niż w innych sklepach. Jest to jednak pułapka, gdyż opłaty pobierane są za sam udział w licytacji, bez względu na to, czy wygrasz ją czy przegrasz. Oczywiście, to pewien ewenement, jednak lepiej zachować czujność.
Zabezpiecz dane transakcji
Pamiętaj o tym, by zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo podczas przeprowadzania transakcji. Połączenie powinno być szyfrowane. Pamiętaj, żeby nikomu nie podawać swoich haseł. Na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji dodatkowo wpływa korzystanie z zaufanych serwisów pośredniczących, takich jak: (np. Przelewy24.pl, PayU czy PayPal).
Pamiętaj, że prawo stoi po Twojej stronie
Problemem wcale nie jest fakt, że prawo jest źle skonstruowane i nie chroni konsumentów. Bardzo często to konsument nie zna swoich praw, co jest naprawdę niebezpieczne w sytuacji, gdy nie czyta również zbyt uważnie regulaminów sklepów czy nawet opisów przedmiotów, które kupuje.
Pamiętaj, że kupując przedmiot przez internet, ustawodawca przewidział to, że poniekąd kupujesz kota w worku i ponosisz ryzyko. Dlatego też 25 grudnia 2014 roku weszły w życie bardzo istotne zmiany, które znacząco ułatwiają życie osobom, które robią zakupy przez internet. Jakie to zmiany? Przede wszystkim, za każdym razem gdy dokonujemy zakupu przez internet, czy to w sklepie internetowym czy na aukcji, mamy prawo zwrócić produkt bez podania przyczyny przez 15 dni od daty zakupu. Co więcej, nie musimy już o tym informować sklepu listownie, wystarczy wiadomość e-mailowa lub wypełnienie formularza na stronie sklepu.
Robiąc tanie zakupy online bądź świadomy swoich praw. Jeżeli produkt, który zostanie Ci wysłany, jest uszkodzony lub niepełnowartościowy, masz prawo do naprawy, wymiany lub zwrotu pieniędzy. Bardzo ważna jest jednak świadomość swoich praw, uważne czytanie regulaminów i opisów ofert, reagowanie na nieprawidłowości i ewentualne skuteczne domaganie się zwrotu produktu bądź wymiany. Tak postępując, będziesz mógł znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty w internecie i nie zostaniesz oszukany.