Przebarwienia na twarzy – jak im zapobiegać?
Mogą mieć postać drobnych piegów, albo bardziej obszernych ciemniejszych plam. Nie lubisz ich? W takim razie zastosuj odpowiednią profilaktykę.
Chcesz się cieszyć w te wakacje gładką cerą o jednolitym kolorycie? Masz skłonność do pojawiania się plam na skórze i marzy Ci się twarz bez żadnych plamek? Sprawdź, co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, a także jak z nimi walczyć.
Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy
Aby ustalić skuteczne sposoby przeciwdziałania problemowi, należy poznać jego genezę. Wśród największych sprzymierzeńców przebarwień skórnych znajdują się:
- Słońce – opalanie zaburza produkcję melaniny, w wyniku czego pewne punkty na skórze stają się znacznie ciemniejsze.
- Wiek – wraz z biegiem lat, skóra staje się bardziej wrażliwa, cieńsza. Na tzw. plamy starcze narażone są szczególnie osoby, które nie chroniły się w młodości przed promieniami UV.
- Hormony – zmiany hormonalne, pojawiające się w wyniku ciąży, przekwitania lub stosowania kuracji hormonalnej, w połączeniu z działaniem słońca, bardzo często powodują przebarwienia.
- Zioła, kosmetyki i leki fotouczulające – niektóre składniki farmaceutyków, kosmetyków oraz zioła mogą sprawiać, że kontakt z promieniami słonecznymi pobudzi produkcję melaniny w skórze i pojawią się na niej plamy.
- Problemy zdrowotne – alergie, ale również problemy z wątrobą, nerkami, tarczycą, gospodarką cukrowo-insulinową, to kolejne czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się na ciele przebarwień. Jeżeli więc nie potrafisz wskazać przyczyny, która wywołała w Twoim przypadku plamy, rozważ wizytę u lekarza rodzinnego.
Jak unikać przebarwień skóry?
Ponieważ z większości przypadków widzimy wyraźny udział słońca, najważniejszą kwestią jest odpowiednia ochrona przed jego szkodliwym działaniem. Wyrób w sobie nawyk stosowania kremów do twarzy z filtrem UV. To bardzo ważne przez cały rok. Czy wiedziałaś, że promienie UVA, które wywierają niekorzystny wpływ na naszą skórę, docierają do niej również jesienią i zimą, gdy niebo jest zachmurzone i szaleje mróz? Dlatego krem z wysokim SPF nakładaj codziennie rano po tym, jak wchłonie się krem na dzień. Pamiętaj, że nawet jeśli zimą nie widać rezultatów wpływu słońca na skórze, pojawią się one w ciepłe dni.
Idealnie byłoby również chronić latem wrażliwą skórę twarzy za pomocą kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem.
W okresie wakacyjnym staraj się zrezygnować z substancji, które działają fotouczulająco. Odpuść sobie herbatę z dziurawca, rumianku, nagietku, nawłoci, krwawnika, bylicy itp.
Sprawdź, czy w kosmetykach, które stosujesz, nie ma przypadkiem kwasu paraaminobenzoesowego, retinolu, kwasu AHA, BHA, olejków eterycznych z cytrusów oraz wyciągów z wymienionych wcześniej ziół. Te substancje mogą się przyczyniać do powstawania przebarwień skórnych.
Kosmetyki na przebarwienia na twarzy
W ramach profilaktyki, ale również wtedy, gdy pojawią się już przebarwienia na twarzy, dobrze jest sięgać po produkty o działaniu rozjaśniającym, wybielającym. Wybieraj kremy do twarzy, kremy pod oczy z zawartością witaminy C, kwasu kojowego, kwasu fitowego, retinoidów.
Jeżeli przebarwienia są intensywne, nie znikają i stanowią dla Ciebie poważny problem, w celu ich usunięcia możesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.