Jaki powinien być fartuch kelnerski?

Wraz z otwarciem ogródków gastronomicznych i oczekując na pozwolenie uruchomienia sal restauracyjnych w reżimie sanitarnym, przedsiębiorcy planują kampanie reklamowe, odnawiają menu, odświeżają lokale… Czy pamiętają też o przyjrzeniu się odzieży roboczej pracowników?

Kelnerzy są wizytówką lokalu, widoczną jeszcze zanim Goście zajrzą do menu. Charakterystyczne fartuchy kelnerskie oraz eleganckie koszule lub T-shirty odróżniają pracowników restauracji od przebywających w niej osób, dzięki czemu zwiększa się dostępność obsługi dla gości. Jednak dobrze dobrany strój jest użyteczny nie tylko przy promowaniu lokalu i kryjącej się za nią marki, ale także wspomaga pracę kelnera. W jaki sposób?

Fartuchy kelnerskie z kieszenią

Atrybutami kelnera często są notes i długopis, który znajduje swoje miejsce w dobrze zaprojektowanym fartuchu kelnerskim. Pułapką może się okazać trzymanie w kieszeniach osobistych przedmiotów, które nie tylko zachęcają do sięgania po telefon czy wyjścia “na papierosa”, ale też nieelegancko wypychają kieszenie i utrudniają pracę. Problem rozwiązuje często wprowadzenie przepisów porządkowych regulujących obowiązkowy ubiór, wyposażenie kelnera i sprawę rzeczy osobistych.

Kieszeń jako portmonetka?

W niektórych lokalach kelnerzy zarobione pieniądze rozliczają na koniec zmiany lub w razie potrzeby. System ten, choć dość ryzykowny i mało elegancki, wymaga trzymania środków przy sobie. Znajdująca się z przodu kieszeń daje względne poczucie bezpieczeństwa. Znacznie lepiej jest jednak korzystać w takich sytuacjach z saszetek kelnerskich lub eleganckich portfeli, np. mocowanych do paska. Wówczas sam fartuch może nie posiadać kieszeni.

Jak dobrać długość fartucha kelnerskiego?

Ze względu na częstą rotację kelnerów w zakładach gastronomicznych niejednokrotnie trudno jest znaleźć idealny krój dla wszystkich pracowników. W restauracjach można jednak zaobserwować pewien standard. Długie fartuchy zazwyczaj kończą się ponad kolanami. Trend ten jest szczególnie widoczny w żeńskiej części zespołu. Panów dalej widzi się w dłuższych fartuchach, sięgających poniżej kolan, ale nie utrudniających poruszania się.

Alternatywy dla fartuchów kelnerskich

Fartuchy kelnerskie są elementem odzieży, który najłatwiej wymienić w przypadku zabrudzenia i wyprać. Chroni odzież wierzchnią na dużej powierzchni, dlatego jest często stosowany przez barmanów, baristów i kelnerów noszących jedzenie i brudne talerze. Alternatywą dla fartuchów są zapaski osłaniające nogawki spodni lub elegancko prezentujące się kamizelki, które chronią koszulę. Wybór najlepszego stroju będzie zależał od typu lokalu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij