Czy w Polsce brakuje króla? 21 kwietnia urodziny obchodzi królowa Elżbieta II. Zobacz, co o brytyjskich ikonach sądzą Polacy.
Obchody urodzin królowej Elżbiety II to wydarzenie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Oficjalny jubileusz ma charakter uroczystości państwowej i jest organizowany w czerwcu, w odróżnieniu od faktycznych urodzin (21 kwietnia) będących wydarzeniem rodzinnym. Rodzina Królewska w Wielkiej Brytanii jest bardzo silnym symbolem państwa.
Producent herbaty TET True English Tea przeprowadził badanie opinii, na podstawie którego możemy dowiedzieć się, jaki stosunek Polacy mają do brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Czy Polacy chcieliby, aby w Polsce zaczął rządzić monarcha? Co według Polaków wyróżnia Królestwo Brytyjskie na tle innych państw?
Parada królewskich barw
Mimo że urodziny Królowej Elżbiety II przypadają 21 kwietnia, obchody związane z uroczystością urodzin monarchini odbywają się dopiero w czerwcu. Dlaczego? Główny powód narodził się już w XVII wieku, a jest nim… angielska pogoda. Król Jerzy II urodził się w październiku, czyli w miesiącu, kiedy opady deszczu w Londynie są bardzo nasilone – mieszkańcy Królestwa Brytyjskiego nie byli więc zainteresowani uczestnictwem w uroczystości. Z tego względu król zdecydował się przenieść obchody urodzin na cieplejszy miesiąc. Od tamtej pory tradycją stało się to, że w czerwcową sobotę odbywa się Trooping the Colour. Organizowana jest parada, w której maszeruje ponad 1,6 tys. żołnierzy i 300 koni przez aleję łączącą Trafalgar Square z Pałacem Buckingham. Dzięki temu królowa brytyjska dzień swoich urodzin może spędzić z rodziną – tradycyjnie dzieje się to w pałacu Windsor, około 35 km od Londynu.
Królowa państwa czy królowa stylu?
Królowa Elżbieta II jest według Polaków najważniejszym symbolem brytyjskości – połowa z nich twierdzi, że jest najbardziej popularną postacią z Rodziny Królewskiej. Natomiast Księżna Kate przez 53% osób uznawana jest za królową… stylu 😉 Mężczyźni podziwiają wygląd małżonki księcia Williama, a kobiety chętnie sugerują się trendami przez nią kreowanymi. Nie przez przypadek w końcu Księżna Kate, podobnie jak wcześniej księżna Diana, wystąpiła na okładce prestiżowego magazynu modowego w Wielkiej Brytanii.
Relacje polsko-brytyjskie
Jaki stosunek do monarchii mają Polacy? Aż 30% z nich żałuje, że w Polsce nie panuje rodzina królewska tak jak w Wielkiej Brytanii. Czyży mogło mieć to związek z dawnymi królewskimi tradycjami w naszym kraju? Monarchia panowała w Polsce przez około 800 lat. Może to właśnie z powodu sentymentu do przeszłości Polacy często wypowiadają się o Wielkiej Brytanii w pozytywny sposób. 72% z nich uważa również, że Brytyjczycy lubią Polaków.
Jakie cechy Brytyjczyków Polacy uważają za najbardziej charakterystyczne? 46% osób uważa, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii najczęściej dodają do herbaty mleko. W Polsce natomiast jest to wciąż mało popularna metoda picia aromatycznego naparu. Aby zaznajomić się z tym wyjątkowym smakiem, mleko najlepiej dodać do klasycznej herbaty TET True English Tea – British Empire. A co może połączyć polskie i brytyjskie serca podczas rozmowy przy filiżance tej pysznej herbaty? Oczywiście miłość do piłki nożnej! 28% Polaków jest zdania, że jest to najbardziej popularny sport w Wielkiej Brytanii. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się, w Polsce raczej mało popularne, dyscypliny sportowe takie jak krykiet (25%) i polo (15%).
Królowa Elżbieta II to postać bardzo barwna i uwielbiana przez miliony osób na świecie. Mimo swojego wieku, na tronie zasiada najdłużej ze wszystkich brytyjskich monarchów – rekord Królowej Wiktorii pobiła w 2015 roku. Niezmiennie widać w niej zamiłowanie do życia i swojej pracy. W tym wyjątkowym dniu życzymy jej jeszcze więcej siły i zdrowia, a toast wznosimy prawdziwie angielską herbatą TET True English Tea – oczywiście z dodatkiem mleka!
Wyniki podane w artykule oparte są na badaniu opinii przeprowadzonemu na stronie internetowej TET True English Tea www.tettea.com w 2016 r.