Jak wygląda praca w Polsce?

Nie należy ukrywać, że dzisiaj Polska jest jednym z krajów, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie, co wpływa zdecydowanie na pobudzenie gospodarki. Praca w Polsce nie należy do bardzo dochodowych zajęć, można powiedzieć, że praca jest zbyt tania, co jest jednym z wielu problemów, jakie stają na drodze statystycznego pracownikowi próbującemu zadbać o własną karierę zawodową.

Teraz, gdy jesteśmy już kilkanaście lat po okresie transformacji z ustroju komunistycznego na demokratyczny, widać duże zmiany, ale to wciąż za mało, aby zachęcić ludzi do pracy w kraju. Pomimo faktu, że polskie płace minimalne są coraz większe, nie ma chętnych pracowników. Powodem jest bardzo duża rozbieżność między zarobkami w Niemczech a w Polsce. Wielu ludzi przytłoczonych sytuacją ekonomiczną decyduje się na imigrację wiedząc, że za granicą mają oni większe szanse rozwoju swojej kariery niż we własnym ojczystym kraju.

Duża rozbieżność

Łatwo pokusić się porównanie tego wszystkiego do innych krajów, mniej zamożnych i okaże się, że w przypadku takiej Rumuni pensje zwiększyły się nawet do 520%. Brak chętnych do pracy nie nastraja dzisiaj do optymizmu zwłaszcza, że tego typu utrzymujący się problemem jest dużym zagrożeniem dla gospodarki kraju.

Polska, aby radzić sobie z brakiem rąk do pracy, musi decydować się na przyjmowanie imigrantów, głównie ludności ukraińskiej, która zasila Polskie fabryki i zakłady. Tania siła robocza z kolei jest zagrożenie dla tych osób, które radzą sobie w Polskich warunkach, ponieważ istnieje możliwość zastąpienia pracownika przez ludność mniejszościową. Takie zagrożenie powoduje zwiększoną motywację do pracy i niewychylanie się.

Problemy zwykłego pracownika

Oczywiście problemy związane z karierą zawodową bardzo często dotyczą braku odpowiednich kwalifikacji, przez co pracownik zmuszony jest odbywać kursy i w wielu przypadkach musi to robić z własnej kieszeni, ponieważ pracodawca nie zawsze jest zobowiązany do zapłaty za tego typu szkolenia.

W takich warunkach zwykły stacjonarny pracownik, wykonujący najgorszą robotę nie ma nic do powiedzenia. Inaczej ścieżki zawodowe wyglądają w przypadku kierowników oraz innych wyższych pracowników pracujących na tak zwanych średnich szczeblach. Oni mają o wiele większą możliwość awansu, a co za tym idzie, za wszystkim idą większe pieniądze. Oczywiście w porównaniu do średniego kierownictwa zwykły człowiek nawet za granicą nie jest w stanie zarobić takich samych pieniędzy.

Jak poprawić sytuację?

To tylko pokazuje jaka przepaść dzieli poszczególne klasy społeczne, co niewątpliwie ma również wpływ na możliwości rozwoju w określonym zawodzie lub fachu. W Polskim społeczeństwie należy też zwrócić uwagę na konflikty między pracodawcą a pracownikiem.

Zła atmosfera w pracy może wpłynąć w dużym stopniu na wydajność firmy. Z kolei mniejsza wydajność przekłada się na mniejszą produkcję, a co za tym idzie mniejsze płace lub konieczność cięcia aktualnych miejsc pracy. Zazwyczaj nie wywala się kierownictwa, tylko podstawowych pracowników, ponieważ ich można bardzo łatwo zamienić, na dowolnie wybraną osobę. Tak dzisiaj funkcjonuje Polski rynek pracy: brak możliwości rozwoju, a także godnych warunków do życia zmusza pracownika do bardzo trudnych decyzji. Nic więc dziwnego, że cały system potrzebuje szybkich zmian, inaczej problemy z karierą zwykłego pracownika mogą być jeszcze bardziej widoczne. Nie wolno akceptować takiej rzeczywistości, trzeba dążyć do rozwoju i samorealizacji, tylko w takim wypadku pracownik jest w stanie stanowić wartość dla pracodawcy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij