Czy z wybieraniem tapety możemy przesadzić?

Nie od dziś wiadomo, że kolory i przestrzenie, w których przebywamy mają na nas wpływ. Jednak dopiero od niedawna zaczęto tę tezę traktować w naukowy sposób. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu projektanci wnętrz działali opierając się bardziej na własnej intuicji niż na konkretnych wskazówkach.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z tapetami ściennymi Loveyourwall.com

Psychologia kolorów a wybór tapety

I to właśnie psychologia kolorów traktuje o wpływie barw na funkcjonowanie człowieka. Każdy kolor ma swój emocjonalny komponent, a ten na zasadzie choćby skojarzeń i instynktu tworzy specyficzne doświadczenie (w tym zakresie należy zwrócić uwagę na różnice międzykulturowe).

Dlatego mając na myśli tapety obiektowe czy tapety na ścianę ornamentowe nie możemy zapominać- nie tylko o właściwościach danej przestrzeni, ale także o wpływie danej kolorystyki na organizm ludzki.

Reakcje organizmu na długość fal danej barwy

To w jaki sposób reaguje nasz organizm jest w ścisły sposób powiązane z długością fal barw odbieranych przez nasz mózg. W przypadku krótkich fal, które są właściwością kolorów chłodniejszych takich jak niebieski, zielony czy fioletowy, nasz organizm będzie używał dużo mniej energii do ich przetwarzania niż w przypadku barw cieplejszych, co oznacza, iż nasz metabolizm będzie zwalniał, a my będziemy czuć się uspokojeni i ukojeni.

W przypadku barw cieplejszych takich jak czerwień czy żółć zachodzi odwrotny proces, a mianowicie zużywanie większej ilości energii przez oczy i mózg, co będzie pobudzało nasz organizm, ponieważ nasz metabolizm przyspieszy. I to właśnie dlatego tapety obiektowe o kolorze fioletowym najlepiej sprawdzą się w gabinecie psychologa.

I to właśnie dlatego pomarańczowe tapety na ścianę ornamentowe sprawdzą się w przestronnej restauracji na długiej ścianie, ponieważ będą pobudzać apetyt. I to właśnie dlatego niebieski kolor ścian często jest spotykany w szpitalach, a czerwony w sypialni.

Wybieraj rozsądnie biorąc pod uwagę naukowe fakty

Czy wygląd danego wnętrza może wkurzać lub rozleniwiać? Oczywiście. Często jest tak, że wybieramy tapety pod wpływem impulsu nie biorąc pod uwagę wielkości pomieszczenia, jego funkcyjnego przeznaczenia, właściwości indywidualnych osób, które będę w nim przebywać.

Jednym słowem- tapeta jest niedopasowana do wnętrza, osoby, przeznaczania czterech ścian. Jednak możemy uniknąć takich wpadek, jeśli podejdziemy do tematu w sposób zdroworozsądkowy i weźmiemy pod uwagę kilka prostych zasad, które nie są wiedzą tajemną, lecz ogólnodostępną.

W przypadku małego i ciasnego pomieszczenia grzechem będzie wybór koloru stonowanego i ciemnego, ponieważ optycznie pomieszczenie będzie wydawało się wręcz klaustrofobiczne i będzie działało na użytkownika w sposób depresyjny. Dlatego w tym przypadku dobrym wyborem będą tapety obiektowe w barwach energicznych lub ewentualnie białe.

Mogą nam się podobać tapety ornamentowe na ścianę, ale jeśli wybierzemy je do miejsca, które ma służyć skupianiu się lub wyciszaniu i dodatkowo będzie niewielkie to efekt będzie marny.

Bowiem tapety na ścianę ornamentowe sprawdzają się na dużych przestrzeniach, aby była zachowana ciągłość wzoru. Nikt nie chce przecież osiągnąć w swoim wnętrzu efektu pstrokacizny. Zatem ten typ tapet na pewno nie sprawdzi się w szpitalach, gabinetach psychologicznych, biznesowych czy po prostu w pokoju młodego intelektualisty, przyszłego adepta nauki. Tak samo- młody człowiek na pewno nie będzie zadowolony w pokoju, który jest pomalowany ciemnymi i chłodnymi barwami, bo to nie będzie współgrało z jego życiową energią.

A nikt przecież nie lubi działać w warunkach dysonansu. Oczywiście wyjątkiem będą dzieciaki czy młodzież, które są nadmiernie pobudzone i cierpią na przykład na ADHD. W takim przypadku kojące barwy są wręcz wskazane. Przykłady wymienione wyżej służą jedynie uzmysłowieniu wagi doboru tapet, bo czasami możemy przesadzić z kolorystyką czy ornamentyką choćby w sposób niechcący. Warto się zastanowić zanim zdecydujemy się na konkretną tapetę i rozważyć wszystkie za i przeciw, zawsze pamiętając o psychologii barw i ich wpływie na funkcjonowanie organizmu.
 
 
 

Aleksandra Kowalczyk

Aleksandra Kowalczyk

Ekspertka w dziedzinie kosmetologii z doświadczeniem w branży beauty. Na łamach portalu doradza w kwestiach pielęgnacji skóry i makijażu. Prywatnie pasjonatka jogi i zdrowego stylu życia.

Artykuły: 379

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *