4 powody, dla których warto pić izotoniki
Nie tylko sportowcy sięgają po napoje szczególnego zastosowania dietetycznego. Coraz więcej Polaków i Polek sięga po napoje izotoniczne oraz energetyczne. Wiele osób kupuje naprzemiennie te preparaty, jednak nie każdy potrafi wskazać gdzie leżą istotne różnice między tymi dwoma rodzajami napojów.
Gdy w ciągu dnia nie mamy energii oraz sił witalnych wielokrotnie sięgamy po kawę, co stanowi poważny błąd. Duża doza zmęczenia, które odczuwamy w ciągu dnia, często nie jest spowodowana złą pogodą lub krótkim snem, lecz niedostatecznym nawodnieniem oraz dożywieniem tkanek organizmu.
Organizm jest pobudzony, gdy jest dobrze odżywiony
W odróżnieniu od napojów energetycznych izotoniki zawierają w sobie liczne substancje odżywcze, które obejmują cenne minerały i witaminy w dawkach potrzebnych do poprawnego funkcjonowania organizmu. Pijąc kawę i energetyki niejako zmuszamy organizm do sięgania po rezerwowe zapasy substancji odżywczych. Ma to druzgocący wpływ na zdrowie, gdy w ustroju brakuje elektrolitów oraz minerałów, ponieważ kawa je wypłukuje. Jakie są 4 najważniejsze powody, dla których powinniśmy przestawić się na napoje izotoniczne?
Nawadniają lepiej niż woda
Eksperci firm produkujących napoje specjalnego zastosowania żywieniowego dostosowują właściwości fizykochemiczne preparatów izotonicznych tak, by wchłaniały się nawet szybciej niż czysta woda. Dzięki temu znajdują szczególne zastosowanie dla sportowców oraz osób ciężko pracujących fizycznie. Gdy wysiłek wyciąga z nas siódme poty, pamiętajmy aby zabrać izotoniki do pracy lub na trening. Dzięki specjalnie dobranym składnikom nasz organizm będzie naturalnie pobudzony bez potrzeby dodatkowego posiłkowania się kofeiną.
Napoje izotoniczne są bogate w witaminy oraz substancje mineralne
Tego typu napój jest w stanie zaspokoić nawet pół dziennego zapotrzebowania na potas oraz magnez. Do składu dołączane są także odpowiednie koktajle witaminowe, które dodatkowo poprawiają wchłanialność witamin. Choć izotoniki mogą zawierać naprawdę dużo zdrowotnych składników, należy traktować je raczej jako dodatek niżeli substytut posiłku. Napoje tego typu w odróżnieniu od posiłków wchłaniane są natychmiast i nie wymagają trawienia, dlatego jeśli nie mieliśmy czasu najeść się w odpowiednio długim odstępie przed treningiem, możemy postawić na minerały i witaminy, które zawierają napoje izotoniczne. Niektóre preparaty są dodatkowo wzbogacane ekstraktami roślinnymi o działaniu pobudzającym oraz prozdrowotnym. Znajdziemy w nich między innymi popularny żeń-szeń, który poprawia odporność na stres oraz stymuluje koncentrację.
Izotoniki są bezpieczne dla osób z chorobami serca oraz nadciśnieniem
W odróżnieniu od napojów energetycznych nie kryją w swym składzie kofeiny. Choć nic tak nie pobudza jak kofeina, niektóre osoby ze względu na problemy z nadciśnieniem lub żołądkiem muszą całkowicie odrzucić płyny zawierające tę substancję. Napoje izotoniczne są w zupełności bezpieczne, a nierzadko stanowią nawet zdrowy dodatek do diety osób pracujących na stanowiskach, które wymagają wiele wysiłku i wyczerpują organizm.
Nie tylko osoby pracujące fizycznie docenią te preparaty. Zbalansowana zawartość cukrów prostych w izotonikach stymuluje także pracę szarych komórek i poprawia na pewien czas poziom koncentracji. W wyniku zdenerwowania i pośpiechu mózg zużywa wiele magnezu oraz potasu. Napoje izotoniczne uzupełniają te substancje i zapobiegają utracie homeostazy.
Nie powodują nadmiernego pobudzenia oraz uczucia niepokoju
Bardzo wielu osobom przytrafiła się choć raz w życiu sytuacja, w której popijając którąś z kolei kawę lub kończąc dużą butelkę napoju energetycznego, zaczęły czuć niepokój lub poddenerwowanie. Tak właśnie wyglądają objawy przedawkowania kofeiny. Choć brzmi to niegroźnie, liczni użytkownicy kawy i napojów energetycznych wielokrotnie w ciągu swego życia przypadkowo przedawkowały kofeinę. Spożywając duże dawki tej substancji, możemy narazić się na deficyty minerałów oraz witamin, a także znacząco pogorszyć kondycję układu krwionośnego. Napoje izotoniczne nie niosą ze sobą tego zagrożenia, a zamiast kofeiny czasem wzbogacane są o stymulujące, ale nieszkodliwe ekstrakty roślinne np. żeń-szeń.