Długi dzień w pracy nie zawsze sprzyja efektywności. Wydajność w wykonywaniu codziennych obowiązków jest korzystna nie tylko dla firmy, ale również dla samego pracownika. Dzięki niej generowane są większe zyski, a sumienne i sprawne realizowanie zadań wpływa na brak problemów z goniącymi terminami. W jaki sposób zwiększyć efektywność w pracy?
Ustalanie priorytetów i umiejętność delegowania
Podstawą efektywności w pracy jest rozsądne rozplanowanie zadań na dany dzień. Pierwszym krokiem powinno być uszeregowanie projektów ze względu na ich pilność. Te najważniejsze – najlepiej będzie wykonać na samym początku dnia. To wtedy skupienie się na powierzonym zadaniu będzie najłatwiejsze. Warto też określić swoje indywidualne preferencje dotyczące godzin największej wydajności.
Chcąc podnieść swoją efektywność w pracy warto posiąść też umiejętność delegowania. Wszystkie zadania, które mają niższy priorytet i mogą być wykonane przez inną osobę, warto powierzyć pracownikowi mniej obciążonemu obowiązkami.
Organizacja stanowiska pracy
Duży wpływ na efektywność ma też ergonomia stanowiska pracy. Bałagan na biurku to największa przeszkoda w wydajnym wykonywaniu zadań. Uporządkowane otoczenie umożliwia faktyczne skupienie się na pracy. Przed rozpoczęciem dnia warto przemyśleć swoje zadania i przygotować na swoim stanowisku pracy wszystko, co będzie niezbędne do ich wykonania. Czynności około-zadaniowe mogą zabierać ogromne ilości czasu, który mógłby zostać poświęcony na realizację priorytetów.
Work-life balance – odpoczynek kluczem do sukcesu
Aby w ciągu dnia pracy zachować stały poziom efektywności, który nie będzie się zmieniał również na przestrzeni tygodnia, należy pamiętać o regularnym odpoczynku. Jakie sposoby mogą pomóc w dbaniu o regenerację?
- Regularne przerwy od pracy – umysł nie jest przystosowany do nieustannego skupienia przez 8 godzin. Przynajmniej co 2 godziny warto zrobić przerwę od wykonywania zadań – nawet pięciominutową. Podczas niej doskonałym pomysłem będzie wyjście na świeże powietrze lub zjedzenie zdrowego posiłku.
- Rytm dobowy – głęboki sen, dobrej jakości, wpływa na ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Warto więc ustalić stałe godziny wstawania i kładzenia się do łóżka. Na nocny wypoczynek w znacznym stopniu wpływa też dobrej jakości łóżko i materac – dzięki nim możliwe jest również uniknięcie bólu kręgosłupa, który jest powszechnym problemem osób wykonujących prace biurowe. Ofertę materacy medycznych oferuje SennaMaterace.
- Aktywność fizyczna – osoby aktywne fizycznie wyróżniają się zdecydowanie lepszym samopoczucie w ciągu dnia i większą ilością energii. Zamiana komunikacji miejskiej na spacer w drodze do pracy potrafi zdziałać cuda.
Efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z wieloma korzyściami – zarówno dla pracownika, jak i dla firmy. Warto dbać o podstawowe kwestie z zakresu higieny pracy, aby każdy dzień był jak najbardziej wydajny.
Artykuł powstał przy współpracy z SennaMaterace.pl